AMOLED displej-žhavé téma pro spoustu diskuzí.
Na facebookových diskuzích a pod různými články a recenzemi se často řeší výdrž hodinek s AMOLED displejem. A tak jako jedna skupinka je zarytým odpůrcem tohoto displeje a zdůvodňuje to tím, jak málo s ním hodinky vydrží, že se musí pořád nabíjet a přidávají svoje poznatky o tom jak modely z řady Fenix nabíjí 1-2x do měsíce, tak druhá skupina je nadšená. Nadšená z toho, že konečně na displeji všechno vidí a že ty hodinky vydrží. Sám EPIXY ve velikosti 51mm, tedy té největší používám už přes půl roku. A tak si troufám tvrdit, že můžu hodnotit. Díky tomu, že mým koníčkem je běhání dlouhých tratí, mám s nimi absolvováno hodně opravdu dlouhých aktivit a mám relevantní výstupy k výdrži. To stejné i u dalších modelů z dílny Garminu. Ať už se jedná o řadu FENIX, Forerunner nebo třeba ENDURO.
Poslední akce kterou jsem s nimi absolvoval byla 24 hodinovka na Kladně. Tedy slovy člověka nepolíbeného ultramaratonem-křečkování do zblbnutí. Principem této hry je uběhnout na kilometrovém okruhu co nejvíc. Při takovém závodě se u hodinek perfektně proklepne hned několik parametrů. Nejen schopnost výdrže ale také schopnost GPS-jak přesná je. Protože pokud trasu absolvujete z bodu A do bodu B, pak je pravděpodobné, že případné odchylky a nepřesnosti v záznamu GPS nebudou tak zřetelné. Pokud ale 24 hodin kroužíte na malém kilometrovém okruhu pořád dokola, pak jsou chyby, ústřely GPS a nepřesnosti v měření vidět parádně.
A jak si tedy EPIX PRO 51mm vedl?
Režim GPS byl nastaven prvních 6 hodin na Multiband a potom jsem přepnul na Autoselect.
Což znamená, že jsem nechal hodinky v režimu, kdy si sami nejoptimálnější příjem signálu GPS v závislosti na prostředí. Pokud potřebují, spustí nejpřesnější příjem GPS(Multiband), pokud to situace umožňuje, pak sníží třeba až k samotnému systému GPS. V grafu spotřeby se změna GPS v podstatě ani neprojevila. Co je tam ale pěkně vidět, to je výkyv někde po 13 hodinách závodu. To jsem totiž musel navštívit Toitoiku a použil jsem LED svítilnu v hodinkách, která s grafem trochu pohnula :)
Režim displeje byl nastaven na „vždy zapnuto“.
Znamená to, že displej byl aktivní a rozsvícený po celou dobu záznamu aktivity, tedy 24 hodin. Byl nastavený na tak, aby při gestu zvednutí ruky zvýšil jas a stejně tak při všech alarmech a upozorněních-třeba při odpípnutí okruhu.
Režim snímače srdečního tepu byl aktivní.
EPIXY po celý závod měřili tepovku z optického snímače. A musím říct, že nový snímač ELEVATE5 je opravdu perfektní. Žádné jiné hodinky mi neměřili z ruky optikou tep tak dobře a přesně jako nová řada EPIXů.
Výsledek?
Baterie byla na startu závodu na 97% a po ukončení v hodinkách zbývalo ještě 54%. Průměrná spotřeba na hodinu tedy vychází na 1,77% a EPIXY by v tomto režimu dokázali zaznamenávat cca 56 hodin.
Spotřeba EPIX PRO 51 mm - klikni pro zvětšení |
Pro porovnání nabízím záznam z identického okruhu na Kladně z hodinek Fenix 7x, který jsem pořídil v roce 2021. Zde byl nastaven režim GPS na Multiband a tepovku jsem bral z hrudního pásu. Baterie měla na startu 91%, v cíli po 24 hodinách pak 28%. Spotřeba tedy vychází na 2,59% na hodinu a Fenix by vydržel okolo 38 hodin záznamu.
Spotřeba Fenix 7x - klikni pro zvětšení |
Úvahu a tom, které jsou tedy lepší nechám na každém zvlášť. Je jasný, že pokud budu oboje používat jen jako hodinky, ze kterých si přečtu kolik je hodin a na nic jiného je nepoužiju, pak Fenix vede. Pokud ale budu pravidelně sportovat a hodinky k tomu využívat, tak pak má EPIX PRO 51mm opravdu ve spotřebě navrch. Mám dost i jiných záznamů, kde je jednoznačné, že ve stejném nastavení mají velké EPIXy menší spotřebu při aktivitě než Fenixy. Proč? Protože mají kapacitu baterie 660mAh oproti 534mAh u Fenixu 7x. A to se prostě někde projevit musí.
A jestli se k tomu dokopu, tak napíšu i porovnání pro Forerunner 265 a Forerunner 965. Oboje jsem také použil při aktivitách v délce okolo 10 hodin, s různými nastaveními, takže by mohlo být pokračování.
A pokud by si někdo chtěl obě zmíněné aktivity prošťourat v DC analyzeru tak tady jsou odkazy:
EPIX 51mm https://analyze.dcrainmaker.com/#/public/675fa5ba-98c6-467e-5607-bfab4e8906aa
Fenix 7X https://analyze.dcrainmaker.com/#/public/f8edf2cb-46cc-42db-6906-828107c3c69b
A jestli už po nich toužíte tak moc, že je chcete koupit, tak se za mnou stavte v mojí běžecký speciálce KOBRAS RUNLAB. Prohlídnete si je, pokecáme a třeba si je i odnesete. A když ne, tak aspoň budete vědět, že tuhle věcičku nepotřebujete.
2 komentáře:
Diky
Pěkný článek 👍 Ještě budu doufat, aby jsi se dokopal k napsání článku o FR265 a 965. Předem díky 😉
Tomáš
Okomentovat