úterý 17. května 2016

Sen o magické šestce...


Šestka. 6. Tohle číslo má svý kouzlo. Musí ale společně s ním být i napsáno: 100km. A pokud je to vše zapsáno společně, znamená to, že se splnil jeden velký sen. Sen o šestce na začátku výsledného času. Když o tom přemýšlím, tak mě asi nikdy nepřitahovala víc žádná jiná běžecká hranice. Maraton pod 2:30hod? Fajn, ale co z toho? V podstatě to nic neznamená. Ale uběhnout 100km v čase pod sedm hodin, to je něco, co patří do hranice snů. Když jsem začal v roce 2000 běhat ultramaraton a 100km, byla pro mě hranicí nejdřív osmička, pak se tím stala meta pod 7:30 hodin. Tu jsem tehdy nezlomil. No a když jsem přestal v roce 2003 běhat úplně, vypadalo to, že už jí ani nikdy neprolomím. Po zdravní pauze jsem se v roce 2012 znovu postavil na start. Zaběhl jsem 7:37hod a skoro si vyrovnal dávný osobák. Super. Po dalších dvou letech jsem se časomírou prokousal až k hodnotě 7:08:50. A tam se to nějak zastavilo. Loni, ačkoliv jsem trénoval co to šlo, se mi nepodařilo běžet rozumně a posunout se. Vylepšil jsem maraton, vylepšil jsem 24 hodin. Ale to co považuji za hlavní trať, tedy 100km, to zůstalo daleko za očekáváním. 7:41hod ve Winschotenu. Zklamání. Na letošní rok jsem se začal chystat už v listopadu. Všechno běželo podle plánu, trochu jsem pozměnil kostru tréninku a věřil, že to padne v březnu v Plzni. Neplánovaná odstávka levého kolene znamenala téměř 6 týdnů běhací pauzy a plán na Plzeň se rozplynul. Nakonec jsem tam stejně jel a zkoušel to. V cíli jsem byl z času zklamaný, ačkoliv to byl v podstatě můj druhý nejlepší závod na 100km. 7:11 hod. No jo, jenže tam prostě nebyla ta šestka. Hned mi začalo v hlavě šrotovat, jestli se mi to vůbec někdy podaří, jestli na to vůbec mám. A začal hledat místo a čas, kde bych to letos ještě zkusil. Není snadný najít závod, co vyhovuje. Podmínkou byl květen/červen, ideálně aby nekolidoval se Silvou Norticou a Krakonošovou 100. A nakonec se našlo. V pátek sednu do auta a pojedu do Nitry, abych mohl znovu zabojovat svůj sen o kulaté šestce. V posledních týdnech jsem trénink trochu upravil, trochu poladil. Dokonce jsem teď i zařadil sacharidovou dietu a superkompenzaci. Odpočet je nastavený. V sobotu v sedm ráno zapnu stopky a věřím, že až je zastavím, bude na nich svítit jako první číslo 6:xx:xx. Mám rád sny. Ale chci být i tím, kdo sny mění ve skutečnost. Už párkrát jsem si nějaké splnil, tak si říkám, proč s tím přestávat.


10 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Radku, budu moc držet palce, ať už to tentokrát klapne :-)
Ondra

JiTI řekl(a)...

To das, hlavne aby to nebylo 6:66:66 :-D

Martin S řekl(a)...

Radku, v Nitre pod Zoborom drzim palce. Budem rad, ked sa ti u nas podari si spravit tento osobacik :)
Martin

Anonymní řekl(a)...

Radku, budu ti v sobotu držet palce, posílat ti pozitivní energii a v 13:57 oslavím tvé proběhnutí cílem! :-)1bubo

12HonzaDe řekl(a)...

:).. Myslim, ze i vetsina "troubu" jako jsem ja:).. ti musi drzet vsechny palce..
At uz to dopadne jakkoliv.. To usili.. a ta otevrenost a boj.. Herdek! To by v tom byl cert:), aby se to nekdy nepodarilo..
12:)

Petr Válek řekl(a)...

Neboj, tu stovku na šestku utaháš :-) Držím palce!

Malý medvěd řekl(a)...

Budu držet palce, sen je sen a je krásný před splněním i po splnění. Tak ať to vyjde.
Mm

Jan Pojsl řekl(a)...

Také držím palce a obdivuji, znamená to udržet průměrné tempo pod 4:12 min/km. Tak to je fakt hukot, to nedokážu zatím ani na 10 km natož na 100. Ať ti to vyjde!!!

Marek Pleskač řekl(a)...

Držim palce Radku, ať to klapne a těšim se na report ze stovky začínající 6 :-)

Jitka řekl(a)...

Šestka je prý číslo rovnováhy, harmonie a vyrovnanosti, za jedenáct minut se pouštíš do boje a já věřím, že v něm rovnovážně, harmonicky a vyrovnaně zvítězíš!

Garmin EPIX PRO 51mm, druhá generace EPIXů s ultravýdrží

  AMOLED displej-žhavé téma pro spoustu diskuzí.  Na facebookových diskuzích a pod různými články a recenzemi se často řeší výdrž hodinek s ...