úterý 17. května 2016

Sen o magické šestce...


Šestka. 6. Tohle číslo má svý kouzlo. Musí ale společně s ním být i napsáno: 100km. A pokud je to vše zapsáno společně, znamená to, že se splnil jeden velký sen. Sen o šestce na začátku výsledného času. Když o tom přemýšlím, tak mě asi nikdy nepřitahovala víc žádná jiná běžecká hranice. Maraton pod 2:30hod? Fajn, ale co z toho? V podstatě to nic neznamená. Ale uběhnout 100km v čase pod sedm hodin, to je něco, co patří do hranice snů. Když jsem začal v roce 2000 běhat ultramaraton a 100km, byla pro mě hranicí nejdřív osmička, pak se tím stala meta pod 7:30 hodin. Tu jsem tehdy nezlomil. No a když jsem přestal v roce 2003 běhat úplně, vypadalo to, že už jí ani nikdy neprolomím. Po zdravní pauze jsem se v roce 2012 znovu postavil na start. Zaběhl jsem 7:37hod a skoro si vyrovnal dávný osobák. Super. Po dalších dvou letech jsem se časomírou prokousal až k hodnotě 7:08:50. A tam se to nějak zastavilo. Loni, ačkoliv jsem trénoval co to šlo, se mi nepodařilo běžet rozumně a posunout se. Vylepšil jsem maraton, vylepšil jsem 24 hodin. Ale to co považuji za hlavní trať, tedy 100km, to zůstalo daleko za očekáváním. 7:41hod ve Winschotenu. Zklamání. Na letošní rok jsem se začal chystat už v listopadu. Všechno běželo podle plánu, trochu jsem pozměnil kostru tréninku a věřil, že to padne v březnu v Plzni. Neplánovaná odstávka levého kolene znamenala téměř 6 týdnů běhací pauzy a plán na Plzeň se rozplynul. Nakonec jsem tam stejně jel a zkoušel to. V cíli jsem byl z času zklamaný, ačkoliv to byl v podstatě můj druhý nejlepší závod na 100km. 7:11 hod. No jo, jenže tam prostě nebyla ta šestka. Hned mi začalo v hlavě šrotovat, jestli se mi to vůbec někdy podaří, jestli na to vůbec mám. A začal hledat místo a čas, kde bych to letos ještě zkusil. Není snadný najít závod, co vyhovuje. Podmínkou byl květen/červen, ideálně aby nekolidoval se Silvou Norticou a Krakonošovou 100. A nakonec se našlo. V pátek sednu do auta a pojedu do Nitry, abych mohl znovu zabojovat svůj sen o kulaté šestce. V posledních týdnech jsem trénink trochu upravil, trochu poladil. Dokonce jsem teď i zařadil sacharidovou dietu a superkompenzaci. Odpočet je nastavený. V sobotu v sedm ráno zapnu stopky a věřím, že až je zastavím, bude na nich svítit jako první číslo 6:xx:xx. Mám rád sny. Ale chci být i tím, kdo sny mění ve skutečnost. Už párkrát jsem si nějaké splnil, tak si říkám, proč s tím přestávat.


10 komentářů:

Ondřej Velička řekl(a)...

Radku, budu moc držet palce, ať už to tentokrát klapne :-)
Ondra

Jiří Tichý řekl(a)...

To das, hlavne aby to nebylo 6:66:66 :-D

Martin Štefanka řekl(a)...

Radku, v Nitre pod Zoborom drzim palce. Budem rad, ked sa ti u nas podari si spravit tento osobacik :)
Martin

Anonymní řekl(a)...

Radku, budu ti v sobotu držet palce, posílat ti pozitivní energii a v 13:57 oslavím tvé proběhnutí cílem! :-)1bubo

12HonzaDe řekl(a)...

:).. Myslim, ze i vetsina "troubu" jako jsem ja:).. ti musi drzet vsechny palce..
At uz to dopadne jakkoliv.. To usili.. a ta otevrenost a boj.. Herdek! To by v tom byl cert:), aby se to nekdy nepodarilo..
12:)

Petr Válek řekl(a)...

Neboj, tu stovku na šestku utaháš :-) Držím palce!

Malý medvěd řekl(a)...

Budu držet palce, sen je sen a je krásný před splněním i po splnění. Tak ať to vyjde.
Mm

Jan Pojsl řekl(a)...

Také držím palce a obdivuji, znamená to udržet průměrné tempo pod 4:12 min/km. Tak to je fakt hukot, to nedokážu zatím ani na 10 km natož na 100. Ať ti to vyjde!!!

Marek Pleskač řekl(a)...

Držim palce Radku, ať to klapne a těšim se na report ze stovky začínající 6 :-)

Jitka řekl(a)...

Šestka je prý číslo rovnováhy, harmonie a vyrovnanosti, za jedenáct minut se pouštíš do boje a já věřím, že v něm rovnovážně, harmonicky a vyrovnaně zvítězíš!

Spartathlon 2017, návrat ke králi

Asi se mi dneska něco povedlo. Ale vypadá to, že se sem budu muset ještě jednou vrátit, abych se pokusil zkompletovat sbírku. Tenhle záv...